W A Ł C Z    Z    K O S M O S U

 

 

 
 

 

 
 

A oto widok ogólny naszego miasta z kosmosu. Na zdjęciu zaobserwować można jeziora i główne trasy wyjazdowe z miasta.

 
     
   
     
  i to samo w lekkim zbliżeniu ....  
     
     
     
   
     
  Widok osiedla wojskowego "Zatorze 1". Zdjęcie wykonano, gdy nie było jeszcze liści na drzewach dlatego ulica Wojska Polskiego jest odkryta. Od strony "Cyrku" widoczny jest ciąg murowanych garaży stojących na miejscu blaszanych. Budowę blokował dłuższy czas dowódca PZ-tu, któremu budowa miała zakłócać jego "strefę ochronną".  
     
   
     
  Teraz kolej na nasze Zatorze-2. Poza blokami osiedla widoczny jest plac PKS wypełniony autobusami, z prawej zaś widoczny jest poligon oddzielony od osiedla ciągiem garaży.  
     
   
     
  A to "ścieżka porannej zaprawy handlowej" emerytów ... Po przeczytaniu gazetek reklamowych, w których poszczególne markety chwalą się co dzisiaj jest najtańsze emeryci walą tam jak w dym ...
W końcu nie za każdą emeryturę da się dociągnąć do ... następnej !

Niech zazdroszczą Ci, którzy mieszkali na Zatorzu w latach 70-tych. Po chleb chodziło się do Kalki lub Domu Chleba, po papierosy na dworzec kolejowy (bar czynny był całą dobę) i inne towary oczywiście też tylko w centrum.

Teraz jest to chyba rekompensata za tamte lata ...
chociaż aż o taką życzliwość rajców bym nie posądzał ...

 
     
     
   
     
  Osiedle wojskowe przy ulicy Poniatowskiego. Obok osiedla widoczna Szkoła Podstawowa nr 1, w prawym rogu zaś nieczynne już przedszkole wojskowe ...  
     
     
   
   
  Kolej na osiedle pomiędzy ulicami 1-wszego Maja i Aleją 1000-lecia. Z prawej widoczne bloki przy ulicy Kaszubskiej. W bloku nr 7 mieszkał kolega w mieszkaniu z piecami. W prawym dolnym rogu budynek byłej restauracji "Wiking" - obecnie do kupienia od naszego przedsiębiorczego kolegi (może są chętni ? kolega ! to może spuści z ceny ?).  
     
     
   
     
  W latach 90-tych u zbiegu Alei Zdobywców Wału Pomorskiego i nowej, prowadzącej od szosy na Gostomię ulicy Obrońców Westerplatte wybudowano ostatnie wojskowe bloki. Porównując nasze stare osiedla to Zatorze można nazwać "slumsami". Te mieszkania poza parkietami (niektórzy przed zamieszkaniem mieli możliwość dobierania sobie kolorów klepek) lub podłogami z desek (później się rozsychały) wyposażono w wykafelkowane łazienki i plastikowe okna.
Na tym osiedlu, podobnie jak na Zatorzu w latach 70-tych, nie pomyślano o sklepach ...
ale od czego przedsiębiorczość Polaków ? w pobliskich domach jednorodzinnych,
funkcjonują małe sklepiki !
 
     
     
   
     
  Oto koszary 49 Pułku Zmechanizowanego, później 2 Brygady Zmechanizowanej. Teraz po urządzeniu tam przez Miasto Wałcz - wyższej szkoły, na płocie wisi oferta i znowu można je kupić !  
     
     
   
     
  W tym obiekcie stacjonowała nasza JW 2016 od 1965 roku,
do rozwiązania w grudniu 2001.